წელს ეგვიპტის "Saucy Operations" - ს სერიამ გამოიწვია ბევრი საგარეო ვაჭრობის პრეტენზია - ისინი საბოლოოდ ადაპტირდნენ მჟავების ახალ რეგულაციებთან, ხოლო სავალუტო კონტროლი კვლავ მოვიდა!
*2021 წლის 1 ოქტომბერს ძალაში შევიდა ეგვიპტური იმპორტის მნიშვნელოვანი ახალი რეგულაცია ”მოწინავე ტვირთის შესახებ (ACI) დეკლარაცია”: საჭიროა, რომ ეგვიპტეში ყველა იმპორტირებულმა საქონელმა, ტვირთგამგზავნმა პირველ რიგში უნდა პროგნოზირდეს ტვირთის ინფორმაცია ადგილობრივ სისტემაში, რომ მიიღოთ მჟავა რიცხვი ტვირთგამგზავნისთვის; ჩინეთის ექსპორტიორს უნდა დაასრულოს რეგისტრაცია Cargox ვებსაიტზე და ითანამშრომლოს მომხმარებელთან საჭირო ინფორმაციის ატვირთვისთვის. ეგვიპტური საბაჟო ოფიციალური ვებსაიტის თანახმად, ეგვიპტის საჰაერო ტვირთის წინასწარ დარეგისტრირება მოხდება 15 მაისს გადაზიდვამდე, ხოლო იგი შესრულდება 1 ოქტომბერს.
2022 წლის 14 თებერვალს, ეგვიპტის ცენტრალურმა ბანკმა გამოაცხადა, რომ მარტიდან ეგვიპტელ იმპორტიორებს შეუძლიათ მხოლოდ საქონლის იმპორტი საკრედიტო წერილების გამოყენებით, და ბანკებს დაავალეს შეაჩერონ ექსპორტიორი შეგროვების დოკუმენტების დამუშავება. ეს გადაწყვეტილებაა ეგვიპტის მთავრობამ გააძლიეროს იმპორტის ზედამხედველობა და შეამციროს მისი დამოკიდებულება უცხოური ვალუტის მიწოდებაზე.
2022 წლის 24 მარტს, ეგვიპტის ცენტრალურმა ბანკმა კიდევ ერთხელ გაამკაცრა სავალუტო გადასახადები და ითვალისწინებს, რომ ზოგიერთ საქონელს არ შეუძლია გასცეს დოკუმენტური კრედიტის ასოები ეგვიპტის ცენტრალური ბანკის დამტკიცების გარეშე, რაც კიდევ უფრო აძლიერებს სავალუტო კონტროლს.
2022 წლის 17 აპრილს, ეგვიპტის იმპორტისა და ექსპორტის კონტროლის ზოგადი ადმინისტრაციამ (GOEIC) გადაწყვიტა შეაჩეროს პროდუქციის იმპორტი 814 უცხოური და ადგილობრივი ეგვიპტური ქარხნიდან და კომპანიებიდან. ამ სიაში მოცემულია ჩინეთი, თურქეთი, იტალია, მალაიზია, საფრანგეთი, ბულგარეთი, არაბეთის გაერთიანებული საამიროები, შეერთებული შტატები, გაერთიანებული სამეფო, დანიაში, სამხრეთ კორეა და გერმანია.
2022 წლის 8 სექტემბრიდან ეგვიპტის ფინანსთა სამინისტრომ გადაწყვიტა საბაჟო დოლარის ფასი 19.31 ეგვიპტურ ფუნტამდე გაზარდოს, ხოლო საზღვარგარეთიდან იმპორტირებული საქონლის გაცვლითი კურსი მიიღება. ეს ახალი საბაჟო დოლარის დონე არის რეკორდული მაღალი, უფრო მაღალი ვიდრე ეგვიპტის ცენტრალური ბანკის მიერ დაწესებული დოლარის განაკვეთი. ეგვიპტური ფუნტის ამორტიზაციის კურსის თანახმად, ეგვიპტელი იმპორტიორების იმპორტის ღირებულება იზრდება.
როგორც ჩინელი ექსპორტიორები, ასევე ეგვიპტელი იმპორტიორები ამ წესებით გამოირჩევიან.
პირველ რიგში, ეგვიპტე მანდატურას ითვალისწინებს, რომ იმპორტის გაკეთება შესაძლებელია მხოლოდ საკრედიტო წერილით, მაგრამ ეგვიპტელ ყველა იმპორტიორს არა აქვს შესაძლებლობა გასცეს საკრედიტო წერილები.
ჩინელი ექსპორტიორების მხრიდან, საგარეო ვაჭრობის ბევრმა ადამიანმა განაცხადა, რომ იმის გამო, რომ მყიდველებს არ შეეძლოთ საკრედიტო წერილის გახსნა, ეგვიპტეში ექსპორტირებული საქონელი მხოლოდ პორტში შეიძლებოდა, დაინახა ზარალი, მაგრამ არაფერი გასაკეთებელი. უფრო ფრთხილად უცხოელმა მოვაჭრეებმა გადაწყვიტეს გადაზიდვების შეჩერება.
ივლისის ჩათვლით, ეგვიპტის ინფლაციის მაჩვენებელი დაახლოებით 14.6%იყო, 3 წლიანი სიმაღლე.
ეგვიპტის 100 მილიონი ადამიანიდან 30 პროცენტი სიღარიბეში ხაფანგშია. ამავდროულად, მაღალი კვების სუბსიდიებით, ტურიზმის შემცირებით და ინფრასტრუქტურის ხარჯვის გაზრდით, ეგვიპტის მთავრობა უზარმაზარი ფინანსური ზეწოლის წინაშე დგას. ახლა ეგვიპტემაც კი გამორთო ქუჩის შუქები, დაზოგა ენერგია და ექსპორტი საკმარისი უცხოური ვალუტის სანაცვლოდ.
დაბოლოს, 30 აგვისტოს, ეგვიპტის ფინანსთა მინისტრმა მაიტმა თქვა, რომ საერთაშორისო ეკონომიკური კრიზისის უწყვეტი გავლენის გათვალისწინებით, ეგვიპტის მთავრობამ დაამტკიცა სპეციალური ზომების პაკეტი ეგვიპტის ცენტრალურ ბანკთან, კომუნიკაციების სამინისტროში, სავაჭრო და მრეწველობის სამინისტროში, გადაზიდვისა და გადაზიდვის პალატასთან. , რომელიც ძალაში შედის უახლოეს დღეებში.
ამ დროს, საქონელი, რომელიც განლაგებულია საბაჟოში, მაგრამ დაასრულა საბაჟო განწმენდის პროცედურები, განთავისუფლდება ინვესტორები და იმპორტიორები, რომლებსაც არ შეუძლიათ საბაჟო პროცედურების დასრულება, რადგან მათ არ მიიღეს საკრედიტო წერილი, განთავისუფლდებიან ჯარიმების გადახდისგან, ხოლო კვების საქონელს და სხვა საქონელს უფლება ექნება ერთი თვის განმავლობაში დარჩეს საბაჟოში. ვრცელდება ოთხ და ექვს თვეზე.
ადრე, ვაკეილის მოსაპოვებლად სხვადასხვა საბაჟო გადასახადის გადახდის შემდეგ, ეგვიპტურ იმპორტიორს სჭირდებოდა ბანკის "ფორმა 4" (ფორმა 4) წარდგენა, რათა მიიღოს საკრედიტო წერილი, მაგრამ საკრედიტო წერილის მოპოვებას დიდი დრო დასჭირდა. ახალი პოლიტიკის განხორციელების შემდეგ, ბანკი გასცემს დროებით განცხადებას იმპორტიორს, რომ დაამტკიცოს, რომ ფორმა 4 დამუშავებულია, ხოლო საბაჟოები გაასუფთავებს წესებს და უშუალოდ კოორდინაციას უწევს ბანკს, რომ მომავალში მიიღოს საკრედიტო წერილი.
ეგვიპტური მედიის აზრით, სანამ სავალუტო დეფიციტი ეფექტურად არ მოგვარდება, ახალი ზომები სავარაუდოდ ეხება მხოლოდ საბაჟოზე განთავსებულ საქონელს. ინდუსტრიის ინსაიდერები თვლიან, რომ ეს ნაბიჯი სწორი მიმართულებით არის ნაბიჯი, მაგრამ საკმარისი არაა იმპორტის კრიზისის გადასაჭრელად.